Одне з найпоширеніших захворювань, яке найчастіше виникає в дитячому віці, - це амбліопія або «ледаче око». Але в сучасному світі навіть дорослі люди схильні до цього захворювання. При своєчасній діагностиці та прийнятті всіх необхідних заходів, лікування амбліопії проходить легко і швидко в будь-якій віковій категорії, адже вже створений цілий комплекс методів і прийомів для боротьби з «ледачим оком».
Що таке амбліопія?
Даний розлад проявляється у вигляді значного зниження гостроти зору одного або відразу двох очей. Відбувається це тоді, коли інформація від одного ока практично не надходить в мозок або ж її кількість дуже обмежена. Також причиною виникнення амбліопії можуть служити дуже різні картинки (що характерно при наявності косоокості), які головний мозок не може оптимально скласти в одне об'ємне зображення. Око, яке нормально сприймає інформацію, стає ведучим, а робота слабшого зорового органу значно пригнічується.
Лікування амбліопії проводиться з урахуванням типу розладу.
Виділяють 4 основних види амбліопії:
- дисбінокулярна (причиною виникнення стає порушення бінокулярного зору);
- рефракційна (виникає при запущеній далекозорості, короткозорості, астигматизмі);
- деприваційна (розвивається при наявності катаракти);
- істерична (пов'язана з психологічним станом пацієнта, виникає під час істерії)
Захворювання має безліч симптомів.
У дорослих:
різке погіршення зору
пелена або розмитість перед очима
двоїння зображення
головні болі
наявність катаракти
У дітей її діагностувати складніше. Однак про наявність захворювання може свідчити косоокість і страбізм, занепокоєння, що виникає при закритті ока, що бачить краще.
Лікування амбліопії починається з безопераційних методів для усунення тих причин, які вплинули на виникнення патології. Здійснюється рефракційна корекція - підбір спеціальних окулярів і лінз.
Ще один дієвий метод усунення хвороби - оклюзія. Здорове око виключається з процесу зору за допомогою особливого пластикового або тканинного окклюдера (накладка на лінзу окулярів або очей). Таким чином, відбувається природна стимуляція «ледачого ока».
Спільно з даними методами застосовують апаратні способи лікування - світлову стимуляцію сітківки, електростимуляцію зорового нерва, відеокомп'ютерну корекцію.
У рідкісних запущених випадках лікування амбліопії неможливо без хірургічного втручання, проте і його необхідно поєднувати з консервативним лікуванням.